Informacje ogólne

Bialski Klub Sportowy w Bielsku - Białej należy do grupy najstarszych polskich klubów. Powstał on w okresie, kiedy po uzyskaniu niepodległości przez Polskę, rozpoczął się proces tworzenia klubów dla zorganizowanego uprawiania różnych dyscyplin sportowych i potrzeby rywalizacji o miano najlepszego. W Białej odnotowano dodatkowy bodziec. W Bielsku bardzo aktywnie działały kluby niemieckie,które niepodzielnie panoszyły się w tym regionie. Istniała potrzeba przeciwstawienia się im poprzez tworzenie klubów o polskim rodowodzie. Dlatego powstał BKS i kilka innych polskich klubów w okolicy.
Już od 90. lat Bialski Klub Sportowy działa na terenie Bielska-Białej. Został założony w 1922 roku przez grupę miłośników sportu o polskim rodowodzie, z myślą o dopuszczeniu do kultury fizycznej polską młodzież zamieszkałą miasto i okolice. Pierwowzorem klubu było Towarzystwo Gimnastyczne „Szczerbiec”, które działało na terenie Bielska i Białej u progu dwudziestego wieku. Na barwy klubu wybrano kolory czerwony i zielony, powielone z herbu Białej. Kolory symbolizowały dwie czerwone róże na zielonym tle. 
W okresie międzywojennym w klubie uprawiano głównie piłke nożną, lecz wielkich sukcesów w tej dyscyplinie sportu nie osiągnięto. Drużyna klubowa najczęściej grała w klasie okręgowej lub w „A” klasie, gdzie rywalizowała z drużynami regionu bielskiego, czechowickiego i żywieckiego. Trafiły się też rodzynki piłkarskie w postaci meczów towarzyskich z Wisłą Kraków czy też niemieckimi drużynami z Berlina, z których niespodziewanie zwycięsko wychodziła bialska drużyna. Najbardziej zacięte boje drużyna BKS-u toczyła z sąsiadem zza miedzy, bielskim BBSV, a każde zwycięstwo nad tą drużyną było lokalnym świętem polskich kibiców.
W pozostałych sekcjach klubu uprawiano sporty amatorskie. W sekcji lekkoatletycznej nie wyrósł żaden talent sportowy, a w narciarkiej i turystycznej kładziono nacisk na rodzinne uprawianie sportu. Stosunkowo najbardziej aktywna była sekcja kolarska, lecz także bez większych osiągnięć.
W czasie II wojny światowej działalność klubu została zawieszona, a boisko klubowe służyło okupantom za bazę transportową, w wyniku czego zostało bardzo poważnie zdewastowane. Po zakończeniu działań wojennych, już w maju 1945 roku reaktywowano działalność klubu. Powołano nowy zarząd z prezesem Arturem Kuligiem na czele i ochoczo zabrano się do odbudowy bazy sportowej i wznowienia działalności sekcji. Pieczę na klubem przejęły zakłady przemysłu elektro-maszynowego Bielska-Białej, a głównym patronem została Fabryka Maszyn Włókienniczych „Befama”. Jej dyrektor Eugeniusz Główka został prezesem klubu i miał wielkie zasługi w jego rozwoju. W 1949 roku powstały w Polsce zrzeszenia sportowe, które pod opieką związków zawodowych, zrzeszały kluby sportowe według branż. BKS, jako podopieczny „Befamy”, trafił do Zrzeszenia Sportowego „Stal” i przekształcił się w Terenowe Koło Sportowe „Stal”. W tym samym czasie sztandar klubowy został wzbogacony o kolor żółty i stał się trójkolorowy.
Już w latach 50. klub odnosił duże sukcesy sportowe. Niektóre sekcje należały do czołowych na Śląsku, a nawet w kraju. Zawodnicy tenisa stołowego, lekkoatleci i sztangiści wygrywali wiele zawodów i odnosili sukcesy w swoich ligach. Największe były jednak udziałem sekcji piłki siatkowej kobiet, która powstała w 1951 roku. Już w 1955 roku awansowała do I ligi, w której występowała przez trzy lata. W tym okresie wygrywała ogólnopolskie zawody o Puchar CRZZ i Puchar GKKF, przy czym ten drugi był odpowiednikiem póżniejszego Pucharu Polski.
W latach 70. opiekę nad klubem przejęła Fabryka Samochodów Małolitrażowych. Rozbudowano bazę sportową. W 1988 roku oddano do użytku halę sportową i hotel z zapleczem administracyjnym. Także od tego czasu żywiołowo rozwijała sie piłka nożna i piłka siatkowa kobiet. Piłkarze w 1973 roku awansowali do II ligi i występowali w niej, z krótką przerwą, przez siedem lat. Drużynę piłkarską prowadził m.in. Antoni Piechniczek, późniejszy selekcjoner reprezentacji Polski i medalista mistrzostw świata. W dalszych latach, aż do czasów obecnych, drużyna piłkarska występowała w ligach, do trzeciej włącznie.
Więcej sukcesów na parkietach krajowych odnosiła drużyna piłki siatkowej kobiet. Nieprzerwanie od 1976 roku występuje w ekstraklasie najlepszych drużyn w Polsce. Już w 1979 roku, z trenerem Jerzym Matlakiem, siatkarki zdobyły Puchar Polski. Dalsze sukcesy odnosiły w latach osiemdziesiątych. W 1987 roku zdobyły pierwszy medal Mistrzostw Polski i od tego czasu zaliczają sie do czołowych drużyn w kraju. Do tej pory siatkarki wywalczyły osiem razy mistrzostwo Polski, osiem razy Puchar Polski i dwa razy Superpuchar. Ostatnie mistrzostwo Polski klub z Bielska-Białej zdobył w 2010 roku, a ostatni medal rok później. Siatkarki Bialskiego Klubu Sportowego wielokrotnie występowały w pucharach europejskich. Obecnie pierwszą drużynę siatkówki kobiet prowadzi utworzona spółka – „Bialski Klub Sportowy S.A.”.
 
 
Aktualnie w BKS "Stal" działają dwie sekcje :
1. piłka siatkowa kobiet - grupy młodzieżowe
2. piłka nożna - klasa okręgowa

sponsorzy

patroni medialni