Aktualności

26 października 2020
"Wiktor był wzorowym sportowcem" – Mieczysław Jurecki wspomina Wiktora Olszowskiego
Dziś (tj. 26.10.2020 r.) odbył się pogrzeb legendy bialskiej Stali Wiktora Olszowskiego. List, ku pamięci Olszowskiego, napisał były zawodnik BKS-u, Mieczysław Jurecki.

Mieczysław Jurecki (na zdjęciu powyżej) pierwszy mecz w drużynie juniorów BKS-u rozegrał 9-tego maja 1948 roku, w drugiej drużynie zadebiutował w 1949 r., a już w seniorach BKS Stal występował w latach 1952-1954. Jurecki rozegrał około 122 meczów w barawach bialskiej Stali. Następnie utalentowany piłkarz udał się na służbę wojskową do Wrocławia, gdzie występował w tamtejszym Śląsku. Obecnie już od wielu lat mieszka w Australii. Poniżej prezentujemy list Jureckiego ku pamięci Wiktora Olszewskiego:

Z dużym smutkiem dowiedziałem się o tym, że nie żyje Wiktor Olszowski. Moja znajomość z Wiktorem sięga wstecz do 1947 roku, gdy go widziałem i podziwiałem grającego w barwach BKS-u.
 
W ponury, mokry dzień marca 1948 roku w gronie kolegów kopałem piłkę na błotnistym placu przy ulicy Zdrojowej. Przechodzący Wiktor zachęcił mnie bym został członkiem drużyny juniorów BKS-u. Kilka dni później byłem na pierwszym treningu. 9 maja grałem pierwszy mecz, 22 lata później ostatni. Szczegóły tych 22 lat są nieważne.
 
Ważne natomiast jest podkreślenie roli i wpływu, jaki Wiktor miał na setki młodych piłkarzy i hokeistów, dla których był przykładem jako zawodnik, ze mną włącznie i tych których trenował po zakończeniu kariery zawodniczej,
 
Wiktor był wzorowym sportowcem. Nie pił alkoholu, nie palił papierosów. Trenował sumiennie. Jego sportowy
tryb życia był dla mnie wzorem, przykładem i natchnieniem. Mieszkaliśmy blisko siebie na ulicy Cieszyńskiej, niedaleko już nie istniejącego Browaru. Przejście na treningi i mecze na ulicę Żywiecką na "drugi koniec" miasta, bez względu na pogodę, nigdy nie stanowiło przeszkody.
 
Regularnie odwiedzałem Wiktora podczas pobytu w rodzinnym mieście. COVID i dystans nie pozwalają mi na osobistą obecność w pożegnaniu. Pozostanie w mej pamięci z dozgonną wdzięcznością, w zasłużonym szacunku.
 
CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI!
 
Z poważaniem
Mieczysław Jurecki
wróc do listy

sponsorzy

patroni medialni