Z kart historii

W dzisiejszej części historii BKS „Stal” o pierwszym wielkim sukcesie siatkarek bialskiego klubu.

 Na zdjęciu: Siatkarki BKS podczas finału Pucharu GKKF. Od lewej: Janikowska, Pinczer, Zielińska, Wandzel, Koralik, Zakrzewska-Kotula, Świerczek.Przedstawione fragmenty historii bialskiego klubu pochodzą z książki Krzysztofa Mecnera pt. „90 lat Bialskiego Klubu Sportowego Stal”.


    Mistrzostwa Polski w siatkówce do 1953 r. rozgrywano na zasadach pucharowych, przeprowadzając eliminacje strefowe i organizując turniej finałowy w jednym mieście. Dopiero w 1953 r. zapadła uchwała o zorganizowaniu regularnych rozgrywek ligowych w siatkówce, ale ponieważ nazwa ekstraklasa „źle się kojarzyła” ówczesnym decydentom,  przyjęto dla nich dość dziwaczną nazwę „Klasa Wydzielona i dopiero w 1956 r. nadano im normalną nazwę – I liga.

(…)

    Po zasileniu szeregów BKS Stal przez jedną z największych gwiazd światowej siatkówki – Mirosławę Zakrzewską w Bielsku-Białej wszyscy liczyli na sukcesy drużyny, która miała aspiracje grania w najwyższej klasie rozgrywkowej.
    W 1955 roku siatkarki BKS Stal stały się znane w całym kraju, dzięki serii niespodziewanych sukcesów i osiągnięć. W grudniu 1954 r. rozpoczęły się w Polsce zmagania o tytuł w Klasie Wydzielonej, jednocześnie zapadła decyzja, by powiększyć ligę siatkarek z ośmiu do dwunastu drużyn, co stworzyło siatkarkom BKS Stal dodatkową szansę.

(…)

    BKS Stal grał w Klasie A, czyli rozgrywkach okręgowych, a zwycięzcy tych rozgrywek kwalifikowali się do zmagań o Puchar Polski Klasy A. Bielszczanki nie miały godnych siebie rywalek w rozgrywkach okręgowych i zakwalifikowały się do rozgrywek międzywojewódzkich. Na tym szczeblu rozegrano 5 turniejów kwalifikacyjnych z udziałem 19 drużyn, których zwycięzcy kwalifikowali się do finału. Siatkarki BKS Stal trafiły do turnieju w Łodzi. (…) Bez trudu Zakrzewska i koleżanki wygrały ten turniej kwalifikując się do wielkiego finału Pucharu Polski Klasy A.
    Turniej finałowy rozegrano w dniach 9-13 marca 1955 r. w Gdyni. Siatkarki Stali osiągnęły w nim oszałamiający sukces zdobywając Puchar Polski Klasy A zwany także Pucharem Polski GKKF. Wygrały turniej finałowy bez straty seta pokonując w nim Spartę Przeworsk, Budowlanych Wrocław, AZS Gdańsk i Stal Grudziądz. Jak podkreślają wszyscy uczestnicy, Zakrzewska-Kotula byłą niekwestionowaną gwiazdą finału i atakowała z każdej pozycji na boisku. To był pierwszy wielki sukces klubu, choć w Pucharze Polski nie startowały najlepsze w kraju drużyny (grały w tym czasie mecze w Klasie Wydzielonej), to sukces bialskiej drużyny odbił się szerokim echem w Polsce.


Już w kolejnym numerze naszego newslettera o drugim wielkim sukcesie siatkarek BKS Stal, który przyszedł dwa tygodnie po zdobyciu Pucharu Polski GKKF.

Na zdjęciu: Siatkarki BKS podczas finału Pucharu GKKF. Od lewej: Janikowska, Pinczer, Zielińska, Wandzel, Koralik, Zakrzewska-Kotula, Świerczek.